OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Chiny rozbiją Europę

Największy samolot świata dziś przeistacza się w symbol nadlatującej potęgi z Chin. Politycy zachodniej Europy przylot towarów z Państwa Środka ukazują jako coś istotnego dla życia krajów. Nie inaczej się stało w Polsce. Idzie jednak za tym nie tylko szansa na rozwiązanie problemów państw, ale również rozbicie Europy.
Przyjrzenie się danym za 2018 rok ukazuje jakie są tendencje w starciu o rynek europejski Stanów Zjednoczonych oraz Chin. Jedenaście procent eksportu towarów do Europy jest w Chin, a trzynaście z USA. Dwadzieścia jeden procent dóbr jest wysyłanych do USA ze Starego Kontynentu, a w kierunku do Chin o jeden procent mniej. Na tak zwanym rynku RAN (radiowego dostępu do sieci, czyli sfery technicznej jaka stoi za połączeniami w sieciach komórkowych) Huawei miał trzydzieści pięć procent udziałów na europejskim rynku. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych już tylko dwa procent. Do tego tortu, dziś znane w związku z opisem jego najnowszej wersji 5G dołączyła tutaj Nokia z dwudziestoma czterema procentami udziałów i Ericsson z trzydzieści jeden procentami.

Położony w Pekinie Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) w marcu 2020 miał dwadzieścia jeden i siedem dziesiątych procenta wszystkich pieniędzy „dmuchanych w powietrza”. Dwadzieścia jeden miliardów dolarów w tak zwanym ujęciu subskrypcyjnym. Redaktor Ankit Panda z The Diplomat podał, że dla walki z koronawirusem Chińczycy przeznaczyli w ramach pierwszej transzy pożyczek trzysta pięćdziesiąt dwa miliony dolarów. Obok pieniędzy na ratowanie zachodnich gospodarek Chiny mają również podpisane przez trzydzieści krajów z Europy współuczestnictwo w Nowym Jedwabnym Szlaku.

Przeciwwagą dla tych działań są finanse znajdują się w ramach NATO. Stany Zjednoczone wkładają tutaj sześćset osiemdziesiąt pięć miliardów dolarów. Europa i Kanada ze swej strony dokładają trzysta dwa miliardy dolarów. Milion dziewięćset wojskowych w NATO ze Starego Kontynentu i Kanady jest tutaj uzupełnianych milionem trzystu dwudziestoma ośmioma tysiącami żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych. Dla porównania import z Chin w 2018 był wart sześćset osiemdziesiąt trzy miliardy dolarów. Między 2012 a 2018 wzrósł on o pięćdziesiąt osiem i dwie dziesiąte procenta.

Badacze Hernki Larsen oraz Linda Maduz uważają, że rosnący wpływ Państwa Środka na Europę wpłynie na bezpieczeństwo. Bez zwiększenia konkurencyjności w zakresie wysokich technologii Stary Kontynent ulegnie wchłonięciu. Sto dwadzieścia siedem miliardów dolarów w ramach ogólnej wartości wymiany handlowej z siedemnastu krajów kontynentu ukazuje jak duże są tutaj dysproporcje. Ze względu na rosnący potencjał Chin Europa traci na znaczeniu w wymianie międzynarodowej. Już teraz takie rozwiązania jak szpiegowanie obywateli wypracowane w Państwie Środka budzą zainteresowanie w Europie, bo stanowią przeciwwagę dla współpracy wywiadów państw Zachodu.

Rząd w Pekinie realizuje w Europie plan określany jako „Made in China 2025”. Zakłada on wejście na rynek Starego Kontynentu z zaawansowanymi technologiami oraz wejście w sektory badań. Stanowił in rozwinięcie niemieckiej koncepcji „Przemysł 4.0” z 2013 roku, co ukazuje zdolności adaptacyjne Chin do kopiowania również idei w przemyśle.

Od strony praktycznej rozbicie Europy sprowadza się do rozwoju autostrad, czy robotyki. Rząd dopłaca firmom technologicznym do wysyłania towaru do Europy. Za pomocą firm pośredniczących, joint ventures, szukają sposobów obejścia unijnych regulacji oraz blokad. Za pomocą wykupów akcji, a także pożyczek budują swoją pozycję w regionie. Chiny również podzieliły kontynent. Zachód stanowi pole ekspansji nowoczesnych technologii. Nacisk na koleje, porty lotnicze i drogi stawiają na południu oraz w centrum i na wschodzie. W połączeniu z ochroną krajów, działaniami w zakresie współpracy na danym polu z wybranymi państwami, a nie całym blokiem Unii Europejskie stanowi metody budowania siły. Larsen wskazuje, że dodatkową metodą jest wspieranie finansowe inicjatyw kulturalnych, a także płacenie dziennikarzom i politykom.

Stąd pojawia się taki wielki zachwyt odnośnie 5G. Huawei, jako dominujący na rynku operator, po prostu oznacza włączenie do infrastruktur państwowych chińskiej technologii. Za wzrostem Huawei stoi siedemdziesiąt pięć miliardów dolarów w ramach dofinansowania od rządu. Dane statystyczne odnośnie patentów WIPO ukazują, że pierwsze miejsce na świecie w ich liczbie ma właśnie ta firma. Huawei złożył ich w 2018 roku pięć tysięcy czterysta pięć, o jedną piątą więcej niż Intel Corporation i Qualcomm Incorporated (zajmujące odpowiednio trzecią i czwartą lokatę na świecie). W świetle liczby patentów Chiny mają ich dwukrotnie więcej niż USA głównie dzięki Huawei. Dodatkowo takie inwestycje jak ponad sześć miliardów euro z Chin w Bałkanach tworzą potencjalne źródła rozłamu.


© Jacek Skrzypacz
2 maja 2020
źródło publikacji:
www.Prawy.pl


Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.





Ilustracja © domena publiczna / za: www.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2