OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Polskie korzenie niemieckiej kancleriny

Pogłoski o jakoby polskich korzeniach najbardziej wpływowej kobiety świata ostatnich lat – pani kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, Angeli Merkel – zostały niedawno dokładnie potwierdzone przez Stefana Korneliusa w książce „Die Kanzlerin und ihre Welt” (Pani kanclerz i jej świat).
Ale zacznijmy od początku.

        W 1826 roku w okupowanym przez Niemcy Poznaniu urodził się Polak, pan Bartłomiej Kaźmierczak. Dwa lub trzy lata później w tym samym mieście urodziła się Polka, pani Apolonia Bielejewicz. Gdy Bartłomiej i Apolonia zawarli związek małżeński, w 1867 roku przyszła na świat ich kolejna córka, Anna Kaźmierczak. Nieznane są dokładne losy młodej Ani, wiadomo jednak, że bardzo długo pozostawała „starą panną” według ówczesnych kryteriów. Nie stroniła jednak od mężczyzn i w późnym wieku 29-ciu lat, w rezultacie romansu z panem Ludwikiem Wojciechowskim, w 1896 roku urodziła synka, Ludwika Mariana. Pomimo jego narodzin, do ślubu z panem Wojciechowskim nie doszło i chłopiec został bękartem z nazwiskiem matki.

        Gdy wybuchła I wojna światowa 19-letni Polak i katolik, Ludwik Marian Kaźmierczak, jako poddany Niemiec został w 1915 roku poborowym żołnierzem armii niemieckiej i trafił na ówczesny front zachodni. Nie walczył długo, gdyż podczas jednej z pierwszych akcji został pojmany (lub sam celowo poddał się) przez żołnierzy francuskich. Będąc jeńcem dowiedział się o formowaniu we Francji polskiej armii pod dowództwem generała Józefa Hallera von Hallenburg i jako Polak został do niej przyjęty w 1917 roku. Wraz z Błękitną Armią gen. Hallera walczył potem o niepodległość Polski w wojnie polsko–ukraińskiej oraz z sowietami w wojnie polsko–bolszewickiej aż do jej zakończenia w 1921 roku.

        W 1919 roku Ludwik Kaźmierczak poznał swą przyszłą niemiecką żonę, Margarethe Pörschke. Nie jest wiadome z jakich powodów – być może pod jej wpływem – ten młody polski patriota dwa lata po zakończeniu swego szlaku bojowego w 1923 roku, zdecydował się na przyjęcie niemieckiego obywatelstwa (jako urodzonemu w Poznaniu będącym przed wojną terytorium Cesarstwa Niemiec, możliwość wyboru przynależności państwowej dawał mu zawarty w 1919 roku Traktat Wersalski).
Wraz z narzeczoną przeniósł się wtedy do Niemiec.
Zamieszkali w Berlinie, jej rodzinnym mieście, gdzie ostatecznie zawarli ślub cywilny, gdyż on był katolikiem, a ona luteranką. Tam też Ludwik Kaźmierczak wstąpił do służby w policji.Trzy lata później urodził im się syn – przyszły ojciec Angeli Merkel – który został jednak ochrzczony w kościele katolickim jako Horst Kaźmierczak.
W tym miejscu należy dodać, że rodzina Maragarethy oraz wszyscy znani jej przodkowie byli Niemcami. Jak wiemy, także stosunki polsko-niemieckie nie układały się w tamtych latach i były praktycznie wrogie. Prawdopodobnie z tych powodów Ludwik Kaźmierczak zdecydował się w 1930 roku zmienić swoje polskie nazwisko na zniemczone Kasner. Tym samym czteroletni Horst Kaźmierczak stał się Horstem Kasnerem, a jego ojciec już bez problemów awansował w 1931 r. na Oberwachtmeistra i robił karierę w berlińskiej policji (w 1943 r. został ostatecznie Hauptwachtmeisterem berlińskiego Schupo, czyli Schutzpolizei Berlin).

        Krótko przed niemiecką napaścią na Polskę młody Horst był już członkiem kongregacji luterańskiej. Wiemy też, że w latach istnienia III Rzeszy mały Horst musiał być bardzo aktywnym członkiem nazistowskiego Hitler Youth (hitlerowskiego harcerstwa), gdyż szybko awansował na drużynowego oddziału HJ. Pod koniec wojny został prawdopodobnie wcielony do regularnych wojsk niemieckich lub hitlerowskiego volkssturmu, gdyż upadek III Rzeszy i koniec II wojny światowej zastał go jako jeńca wojennego. Miał jednak wiele szczęścia, gdyż trafił do alianckiego obozu jenieckiego na zachodzie Niemiec, a nie pod okupację sowiecką. W 1946 roku został z obozu zwolniony i wrócił do szkoły.
W tym samym roku w Heidelbergu ukończył liceum, a 2 lata później rozpoczął tamże studia w protestanckiej szkole teologicznej, które dokończył w Hamburgu.

      W Hamburgu Horst poznał pochodzącą z Gdańska Herlinde Jentzsch. Ich przyjaźń z czasem przekształciła się w małżeństwo i 17 lipca 1954 roku urodziła im się córeczka Angela, czyli obecna pani kanclerz. Tuż po jej narodzinach hamburski pastor luterański Hans–Otto Wölber zaproponował Horstowi Kasnerowi pozycję pastora Kościoła Ewangelicznego we wschodnioniemieckim Berlinie. Horst przystał na tę propozycję i tak cała rodzina Kasnerów przeniosła się z Hamburga w RFN do komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, gdzie wychowała się młoda Angela Dorothea Merkel z domu Kasner vel Kaźmierczak – ćwierć-Polka i zarazem jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata początku XXI wieku…


© Digitale Scriptor
(„des”)
17 lipca 2014
specjalnie dla: Ilustrowany Tygodnik Polski ☞ tiny.cc/itp2








Ilustracje:
fot1: Ludwik Marian Kaźmierczak z narzeczoną, ok.1919 © domena publiczna / Archiwum ITP²
fot2: Horst Kasner, 2010 © Patrick Pleul / DPA
fot3: Angela Kasner, 1959 © brak informacji / Archiwum ITP²
fot4: Angela Merkel na kongresie EPP, 2009 © CC-BY-SA European People's Party (Europejska Partia Ludowa)


Ostatnie uaktualnienie: 2014-10-29-15:50 CET (ilustracje)

MATERIAŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWYCH, Z TEGO POWODU ORYGINALNY FORMAT ARTYKUŁU MOŻE NIE PASOWAĆ DO FORMATU OBECNEGO BLOGU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE, A LINKI MOGĄ BYĆ NIEAKTUALNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2